August 10, 2022, 9:24 am

(Видео+фото) Пaниka во Вашингтон: Евakyиран Капитол откако камион со бomба се паркирал пред Конгресната библиотека

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полицијата ги истражува наводите за можна експлозивна направа во возило паркирано пред Конгресната библиотека на Капитол Хил во Вашингтон. Зградата на библиотеката и околната зграда беа евакуирани, објави АП.


Полицијата ги предупреди граѓаните да го избегнуваат тој дел од градот.

Според неименувани извори од полицијата, примен е дојава за експлозивна направа во камионот, во близина на библиотеката, додава Си -Ен -Ен.

Полицијата испрати преговарачи да преговараат со заканувачот, кој се наоѓа во камионот, наведе еден од изворите.
„Во тек е истрага. Ние внимателно ја следиме ситуацијата и ќе ги ажурираме информациите на оваа сметка кога ќе ги добиеме оние што можеме да ги објавиме”, објави полицијата на Капитол Хил на Твитер.

Конгресната библиотека е Национална библиотека на Соединетите држави и „истражувачка рака“ на Конгресот на Соединетите држави. Таа е една од најголемите библиотеки во светот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This