February 7, 2023, 9:38 pm

(Видео+фото) Силно полициско присуство пред влада поради пpoтестот пpoтив мерките

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поголем број на полициски службеници се распоредени пред Влада откако неколку илјади граѓани се упатија натаму.
Граѓаните, кои во огромен број излегоа напротест против мерките на власта се собраа пред Собранието, по што тргнаа кон владината зграда.

Мерките на власта, заедно со наметнувањето на вакцинацијата, за кои нема никаква научна поткрепа дека ќе ја сузбијат пандемијата, предизвикуваат сериозно кршење на човековите права, како и кршење на одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур според која државите не смеат да воведат задолжителна вакцинација.

Владата на Република Македонија пред неколку дена донесе контроверзни мерки со кои на лицата кои не се целосно вакцинирани, односно кои не поседуваат сертификат за извршена имунизација им се забранува влез во секаков вид објект на отворено, вклучително и во угостителски објекти, каде има повеќе од 30 присутни лица, за било каков настан (прослава, концерт, семинар, обука, работилница, конференција, културни или спортски настани) на отворено. Мерката се однесува на лица над 18 годишна возраст.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This