(Видео)ЦЕЛА НЕДЕЛА СЛЕТУВААТ РУСКИ АВИОНИ: Небото над Ниш цела недела се тресе од руските транспортери!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Небото над Ниш веќе седум дена се тресе откако на Нишкиот цивилен аеродром почнаа да слетуваат гигангските руски транспортни авиони од типо Иљушин ИЛ-76

il_76

Од 25-ти Август кога во вечерните часови загрмел првиот „Иљушин“ до четвртокот на аеродромот „Константин Велики“ слетале пет авиони од овој тип кој превезуваат разна роба за Русија, Саудиска Арабија и Азербејџан, пренесува „Блиц.

Се работи за авиони кои до неодамна полетуваа од белградскиот аеродром „Никола Тесла“, но во јули кога беше забрането полетување на тие авиони во правец на градот поради поплаките на граѓани од белградските населби поради буката на овие авиони.

Се работи за авиони за кои Балканската истражувачка мрежа (БИРН) и Мрежата за истражување на организиран криминал и корупција тврдат дека пренесуваат оружје од централна и источна Европа кон Блискиот исток и Турција.

Како што дознава „Блиц“, еден „Иљушин“ на 29 август летал за Русија, а утреднта два одлетале за Саудиска Арабија и Азербејџан. Од Саудиска Арабија на 31 август во 15 часот слетал уште еден Иљушин на аеродромто во Ниш.

Како што соопштува директорот на нишкиот аердодром, се работи за карго чартер летови, а според него се работи за добар приход за аеродромот. Според него, нив не ги интересира содржината на товарот, туку цените кои се наплатуваат по редовните економски текови.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This