(Видео) Американците мeтa на oдмaзничkи yбиcтвa на иcлaмистите кое беа ocлободени од Гвантанамо

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Повеќе од 200 поранешни затвореници во Гвантанамо кои беа ослободени се вратија на тероризмот додека 151 се уште се во бегство.

Во извештајот на Канцеларијата за национално разузнавање од 18 декември 2020 година, се посочува дека 229 поранешни затвореници во Гвантанамо повторно се вклучиле во терористички акции и одмазнички убиства врз државјани на САД.

Податоците вклучени во извештајот покажуваат дека 125 поранешни затвореници повторно учествувале во терористички акции од нивното ослободување, додека дополнителни 104 во моментов се осомничени за повторно ангажирање.

Овие статистики покажуваат и дека 151 поранешен затвореник на Гвантанамо е бегство, што покажува дека 66 проценти од оние кои биле повторно затворени, не биле повторно заробени, пренесува Дејли Меил.

Поранешниот претседател Трамп потпиша извршна наредба додека се уште беше на функција да го држи Гвантанамо отворен.

По преземањето на функцијата, претседателот Бајден, ја укина наредбата на Трамп, со цел трајно затворање на затворскиот објект лоциран во Куба.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This