(Видео) „А сега каде?“: Меркел збунета, изгледаше изгубено додека ја бараше салата за преговори

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Интересен случај се случи во Брисел, каде германската канцеларка Ангела Меркел пристигна на првата седница на претставниците на ЕУ од почетокот на пaндемијата на вирусот корона. Таа изгледаше изгубено додека ја пребаруваше просторијата за преговори.

Германската канцеларка Ангела Меркел го прошета црвениот тепих, шетајќи низ структурата во форма на огромен сад во внатрешноста на зградата. Одеднаш застана и збунето се погледна околу аголот. После размислување, таа продолжи да оди во таа насока.

“Што има зад аголот?” „Дали вреди да се оди таму?: Меркел и опасностите што го загрозуваат самитот на ЕУ “, напиша рускиот новинар Дмитриј Смирнов на Твитер, коментирајќи го интересното видео.

Коментарите на видеото беа многу духовити: „Му се чинеше дека ги слушна гласовите на Зеленски и Порошенко“, „тие велат дека многу се плаши од кучиња“, „се изгубила“ итн.

Треба да се потсетиме дека лидерите на ЕУ-27 се собраа во Брисел во обид да постигнат договор за заеднички буџет за следните седум години и фонд за опоравување.

Од Брисел велат дека е потребно да се постигне договор што е можно поскоро за да може брзо да се започне со елиминација на економските последици од пандемијата, што се смета за најголема криза од создавањето на ЕУ. На табелата е предлогот на претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, кој по консултациите со лидерите, го предложи буџетот на ЕУ од 1074 милијарди евра за периодот од 2021 до 2027 година и Инструментот за наплата од 750 милијарди евра.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This