October 2, 2023, 6:42 pm

(Видео) Белорусија ги отстрани мигрантите од границата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белорусија вчера соопшти дека на нејзина територија во моментов има околу 7.000 мигранти, од кои повеќе од 2.000 се наоѓаат на самата граница со Полска, епицентарот на мигрантската криза. Но, оттаму, јавуваат белоруските медиуми, од вчера и официјално почна процесот на репатријација на бегалците во нивните матични земји, а најмногу во Ирак.

Со лет на авиокомпанијата „Ирак ервејс“ неколку стотини Ирачани вчера се вратија во својата татковина, што беше прв лет за враќање на мигрантите од почетокот на полско-белоруската гранична криза. Во авионот Боинг 747 имало вкупно 431 лице, изјави портпаролот на владата на автономниот регион Курдистан, од каде што потекнуваат многумина од вратените Ирачани.

Ирачката влада соопшти дека репатријацијата била доброволна, а истото го соопшти и владата во Минск.

Додека се одвива овој тензичен процес на изнаоѓање решение на моменталната криза на полско-белоруската граница, полскиот премиер Матеуш Моравјецки предупреди дека милиони мигранти ќе влезат во Европа доколку политиката за заштита на границите остане слаба како што беше досега.

Тој кажа дека со оглед на развојот на настаните на полско-белоруската граница, не ја исклучува ни опасноста од војна.

– Ако не успееме да спречиме влез на илјадници мигранти сега, наскоро ќе има илјадници и милиони од нив кои ќе се упатат кон Европа, изјави Моравјецки за германски „Билд“.

„Доколку решително не ги браниме и заштитиме границите во Европа, стотици милиони луѓе од Африка и Блискиот Исток ќе се обидат да дојдат во Европа, а особено во Германија“, додаде тој.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This