(Видео) Бил вклyчeн во пpeговорите за Пpecпа: Бopисов пpeговарал со Ципpac “како за своја земја” Maкедонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Човекот кој деновиве ја блокираше Македонија на патот кон ЕУ бил дел од преговорите со Грција како претставник на нашата земја.

Премиерот Заев во интервју за Телма открива дека Бугарскиот премиер Борисов бил вклучен во преговорите со грчкиот премиер Ципрас за спорот со името.

Со признанието Заев отвара можност за поништување на Договорот од Преспа затоа што тој бил договорен од страни во спорот кои не ја претставувале и застапувале Република Македонија.

Борисов според сите јавно достапни документи нема добиено од ниту една институција овластувања да ја застапува Македонија во преговори со трети земји со што Заев во неколку точки го прекршил и уставот но и повеќе закони.

Посебна дилема е дали Борисов во преговорите ги застапувал интересите само на својата земја или и на Македонија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This