December 6, 2022, 10:44 am

(Видео) Брнабиќ: Ckaндалозно е што никој не одговараше за нaпaдот врз Вучиќ во Сребреница

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека официјалните лица во Белград не добиле покана или планираат да одат во БиХ на годишнината од геноцидот во Сребреница додека не се расчисти нападот врз претседателот Александар Вучиќ во 2015 година.

Денеска во Сребреница се одржа комеморација за жртвите на геноцидот извршен од силите на босанските Срби над повеќе од 8.000 Бошњаци летото 1995 година. Учесниците, вклучително и регионални и меѓународни претставници, ги осудија обидите за релативизирање на криминалот и препишувањето на историјата.

Во јули 2015 година, Вучиќ, како тогашен премиер, учествуваше на комеморацијата во Поточари, кога неколку незадоволни лица фрлија кон него пластични шишиња и други предмети.

Избегнувајќи да го користи терминот „геноцид“, Брнабиќ рече дека се случило „страшно злосторство“ во Сребреница и дека таа лично нема проблем да изрази жалење и почит кон жртвите.

„Но, сè додека сите што учествуваа во нападот врз претседателот, тогаш премиерот, не бидат изведени пред лицето на правдата, кога тој отиде да им оддаде почит на жртвите и да покаже почит, јас навистина не гледам дека ние како официјални лица имаме место таму “, Изјави Брнабиќ за ТВ Прва.

Таа додаде дека е скандалозно што никој досега не одговарал за нападот врз Вучиќ, што значи дека можело да се повтори.

Србија официјално не признава дека се случил геноцид во Сребреница, и покрај пресудите на меѓународните судови дека силите на босанските Срби извршиле најтешко дело според тамошното меѓународно кривично право.

Во 2010 година, српскиот парламент усвои декларација за Сребреница со која се осудува „злосторството“, без да се спомене терминот „геноцид“, иако се однесува на пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП), со која се утврдило дека геноцид се случил во Сребреница.

Ова и пресудите на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) утврдиле дека припадниците на војската и полицијата на босанските Срби убиле над 8.000 Бошњаци, главно мажи и момчиња, по окупацијата на зоната заштитена од Обединетите нации.

За злосторствата извршени во Сребреница, меѓународните и судовите во БиХ, Хрватска и Србија досега осудиле вкупно 48 претставници на босанските Срби, војници и полицајци на повеќе од 700 години затвор.

Изречени се и пет доживотни казни затвор за геноцид, злосторства против човештвото и други злосторства извршени во и околу градот. Меѓу осудените со најстроги казни се и политички и воени лидери на босанските Срби, Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, кои се идентификувани како директно одговорни за планирање и извршување на геноцидот.

Покрај 19-те погребани денеска, останките на 6.679 жртви на геноцид сега почиваат на гробиштата во Поточари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This