(Видео) Бучковски: Ако остане вeтoто на Бугарија, ќе се зголеми руското влијание и кинеските инвecтиции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нашиот проблем создаде регионален проблем, стратешки проблем. Американскиот претставник Ескобар престојуваше во Македонија и рече дека американската администрација разговара со европските сојузници за побрзо да се најде решение. Одлуката е тука пред нас, но мора да го имаме предвид и она што го кажувате. Ако остане статус кво, ако остане бугарската блокада, тогаш ќе се зголеми влијанието на Русија, како и ќе се олеснат кинеските инвестиции. Ова е ситуацијата, изјави проф. Владо Бучковски во интервју со Илијана Беновска, за време на неговото учество на „Форумот Софија за Западен Балкан“, организиран од европратеникот од „Обнови Европа“ / МРФ и претседател на АЛДЕ Илхан Ќучук.

– Ние велиме дека нашето членство во ЕУ нема алтернатива, како што тврдат сите политички партии, но поддршката за ЕУ ​​опаѓа бидејќи просечниот македонски граѓанин е лут на ЕУ затоа што Македонија платила многу висока цена за да влезе во НАТО и да ги започне преговорите. за членство во ЕУ. Го сменивме името, направивме многу отстапки и сега ова што се случува може да создаде дополнителни проблеми. Ситуацијата на Западен Балкан е турбулентна, во Србија гледате протести, патиштата се блокирани. Во април ќе има парламентарни и претседателски избори во Србија, ако на тоа се додаде нестабилната влада во Црна Гора, барањето оставка, ако видиме што се случува во Босна и Херцеговина. Таму има сериозни проблеми, истакнува професорот.

На прашањето „зад сцената“ има некакви тајни разговори, Бучковски вели дека „тајни разговори нема“.

– Се разговара за 5 теми, шестата ја додаде претседателот Радев, за тоа дека Македонија нема територијални претензии кон Бугарија кога го користи името Cеверна Македонија. Дека Република Cеверна Македонија нема да се меша во внатрешните работи на Бугарија. Трето, дека заедно ќе бараме мерки за да се победи говорот на омраза и тука има повеќе точки. Четврто, декларацијата усвоена од македонскиот парламент во 2006 година за рехабилитација на македонските граѓани кои имаат бугарски идентитет. И петто, што е многу важно, но не и најважно – почесто да се среќаваме со нашата заедничка експертска комисија за историски и образовни прашања, појасни професорот.

Специјалниот претставник на македонската влада изрази мислење дека двете земји се на пат „од каде што нема враќање“.

– Можеби изгледа дека сме заглавени на едно место 8-9 месеци, но сега е време да одиме напред, да го најдеме решението, да ги најдеме решенијата за сите прашања. Мислам дека е многу важно бидејќи нашето билатерално прашање стана регионално. Ние како НАТО сојузници ја блокираме Македонија и ја блокираме Албанија. Сè уште е многу турбулентно на Западен Балкан, смета Бучковски.

Се согласува дека најголемиот проблем во врската меѓу Бугарија и Македонија е недостатокот на комуникација и врски.

– И мислам дека е апсурдно денес, во 2021 година, од Скопје до Софија да се патува 4 часа, да може да се дојде само со автомобил. Нема железничка линија, а камоли воздушни линии. Го слушам и вашиот, веројатно иден премиер Кирил Петков како вели „чудно е во 21 век ако сакаш да леташ од Софија до Скопје за да поминеш низ Виена“, додаде тој.

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...

More Articles Like This