October 6, 2022, 1:39 am

(Видео) Вклyчeн цpвeниoт aлapм нa Хаваите: Гoлeми пoплaви и лизгaњe нa зeмjиштeтo, влacтитe ги eвaкyиpaaт гpaѓaнитe..

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Гувернерот на Хаваите Дејвид Иге прогласи вонредна состојба откако обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, а властите наредија евакуација на неколку илјади луѓе од сериозно погодените области.

Вонредна состојба е прогласен по излевање на брана на островот Мауи по што се уништени и оштетени голем број куќи.

„По прогласувањето вонредна состојба, стануваат достапни општи државни фондови кои можат брзо и ефикасно да се искористат за да им се помогне на погодените од временските неприлики, рече вчера Иге.

Лошото време се очекува да трае до петок. Вонредната состојба ги опфаќа островите Мауи, О’Аху и Кауаи и регионот Калавао, се вели во соопштението на кабинетот на гувернерот.

Одделот за итни случаи во Хонолулу им наложи на луѓето да го напуштат Халеива, заедница од неколку илјади луѓе северно од главниот град.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This