(Видео) Воени вежби на границата со Украина но не и инвазија – Тврди Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Стотина припадници на руските падобрански единици ќе одржат оваа седница вежби близу украинската граница, соопшти во четвртокот руското министерство за одбрана, а рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов истовремено изјави дека неговата земја подготвува воена инвазија врз Украина во екот на танзиите поради обвинувањата од Западот дека Москва наводно подготвува воено да го загрози соседот.

Околу 1.200 падобранци и повече од 250 летала и возила ќе учествуваат во вежбата којапшто е подделена меѓу полигонот на црноморскиот полуостров Крим, кој во март 2014 година по превратот во Киев преку референдум ја поврати укинатата автономија и истапи од составот на Украина и се приклучи на Руската Федерација, и соседната покраина Краснодар.

Според објавата на министерството за одбрана, во текот на вежбата ќе се увежбува десант, заземање и обезбедување одредена област.

Рускиот амбасадор во Брисел, Владимир Чижов во интервјуто објавено во четвртокот во германскиот дневен весник Die Welt инсистира дека Русија ги поддржува жителите кои го зборуваа рускиот јазик (рускојазичните) и сонародниците во соседните земји, но додава дека Москва никогаш не дала знаци дека сака да користи воени средства за тоа.

„Русија не планира напад на ниедна земја. Ве уверувам дека руските трупи во моментов не се подготвуваат за инвазија врз Украина“, вели Чижов.

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди во вторникот дека Русија нема простор за повлекување во судирот со САД околу Украина и дека ќе биде присилена на жесток одговор доколку Западот не се откаќе од својата „агресивна линија“.

Русија е обвинета од Западот дека наводно подготвува инвазија и дека трупа војска на границата со Украина, на што Москва одговара дека распоредувањето на нејзините трупи е поради раздвижувањето на украинските сили во побунетата област Донбас, како и поради постојаното присуство на американски и британски единици и стратешка воена техника и опрема на украинската територија.

Русија, исто така, како своја „црвена линија“ ги посочи намерите Украина да биде примена во НАТО и бара ниту таму ниту во соседните земји да не биде распоредено оружје на Алијанската, предупредувајќи дека тоа ќе ја загрози безбедноста на Европа.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This