(Видео) Воздухопловните сили на САД Б-52 летаат маратонска мисија за Европа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Стратешките бомбардери на американските воздухопловни сили B-52 Stratofortress летаа маратонска мисија на 10 ноември 2021 година, полетувајќи од воздухопловната база Минот во Северна Дакота за да нападнат симулирани цели во регионот на Северното Море.

Бомбардерите им се придружија на борбената придружба од Кралските воздухопловни сили на Обединетото Кралство, заедно со ловците на американските воздухопловни сили и бомбардери B-1B Lancer доделени на Bomber Task Force Europe. Работната група е редовно, ротациско распоредување на стратешки бомбардери во Европа, што им дава шанса на американските воздушни екипажи да се запознаат со сојузничкиот воздушен простор, инфраструктурата, тактиките и процедурите.

Во моментов, бомбардери Б-1Б од 9-та експедициска бомбашка ескадрила со седиште во Тексас се распоредени во РАФ Ферфорд во Обединетото Кралство.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This