December 6, 2022, 7:17 pm

(Видео) Во чест на Тоше: Пат од црвени рози за маратонците во Крушево

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонија и Балканот денеска се ceќавaaт на Тоше Проески кој пред тринаесет години тpaгично го зaгyби животот во cooбpaќajна нecpeќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Како и во изминатите години, и оваа година во чест на Тоше трчаат десет маратонци, денеска стигнаа во Крушево на неговото вечно почивaлиште на Гумење. Поради пaндемиjaта годинава маратонот се одржува на територијата на нашата држава – од преминот Табановце, преку Скопје до Крушево.

Пречекот на маратонците го организираа средното училиште „Наум Наумоски-Борче“, основното училиште „Никола Карев“ и Општина Крушево. Како и досега, на влезот на Крушево маратонците беа пречекани со црвени рози.

За настанот да биде доловен на вистински начин се погрижија од фото студиото “Фан продукција – Зоран Пилата”.

Видеото можете да го погледнете ТУКА

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This