February 7, 2023, 8:36 am

(Видео) Голем пожар во Белград: Се запали кинескиот трговскиот центар

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ноќеска избувна пожар во кинескиот трговски центар. Повикот за пожарот стигнал во 20 часот и 05 минути, а пет противпожарни возила и 23 пожарникари од противпожарните бригади Земун, Вождовац и Звездара биле испратени на терен за шест минути.

Во меѓувреме, уште две противпожарни возила излегоа на местото на настанот, а некои пожарникари го изгаснаа пожарот над покривот во специјална корпа – авто -механичка скала.

Пламен и црн чад излегуваат од централниот дел на трговскиот центар.

Засега, според докторот на Брза помош, нема повредени.

Повикувајќи се на полицијата, РТС наведува дека никој не бил во зградата кога избувнал пожарот и дека пожарот бил ставен под контрола.

Како што се додава, густиот чад што се чувствува ги принуди жителите од околните улици да ги напуштат становите и да видат за што станува збор. Меѓу нив има и кинески државјани.
Според некои од насобраните граѓани, пожарот најверојатно избувнал во еден од рестораните во трговскиот центар.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This