December 8, 2022, 7:14 am

(Видео) Затворен Босворскиот премин: Силни ветришта во Истанбул одземаа 4 животи, има и повредени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку 4 луѓе загинаа поради силните ветришта кои ја зафатија 15 милионската турска метропола, 38 други повредени, пренесуваат турските медиуми.

Во Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби на Република Турција, до 08:30 часот утринава, примиле повеќе од 1500 повици за помош. Една од жртвите е и жена врз која паднал откорнат кров, соопштуваат од државната агенција Анадолу.

Временската непогода со силни ветрови од 129 километери на час, корнела дрва и кровови, а соборила и саат кула.

Како превентивни мерки, наставата е прекината во повеќе турски градови, а привремено е затворен и Босворскиот теснец.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This