February 6, 2023, 9:36 am

(Видео) Зaбeгaнa paбoтa: Пpинцoт Ендрју oбвинeт зa cekcyaлнa злoyпoтpeбa нa тинejџepкa вo САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според судските документи, принцот Ендрју е обвинет за сексуална злоупотреба на тинејџерка.

Тужбата беше поднесена минатиот месец од Вирџинија Џуфре, една од жртвите на Џефри Епштајн, која рече дека војводата од Јорк сексуално ја злоставувал во раните 2000-ти во вилата на Епштајн во Њујорк, кога имала само 17 години.

Судските документи што беа отпечатени во петокот и добиени од Инсајдер покажуваат дека тужбата е поднесена на 27 август во Кралската ложа во Виндзор, Англија, каде живее принцот Ендрју.

Тие првично се обидоа да ја поднесат тужбата на 26 август, но беше кажано дека вработените во обезбедувањето „добиле инструкции да не дозволат никој да биде таму за да ја опслужува тужбата заснована на имот“.

Службеникот се вратил следниот ден и ги оставил документите кај полицаецот, кој ветил дека ќе ги проследи до правниот тим на принцот Ендрју.

Во тужбата на Џуфре се тврдеше дека неговиот долгогодишен соработник Гислан Максвел бил ангажиран од синџирот на трговија со луѓе на Епштајн. Џуфре тврди дека Епштајн и другите сексуално ја злоупотребувале неколку пати во периодот од 2000 до 2002 година, вклучувајќи го и принцот Ендрју во три наврати: еднаш во Њујорк, еднаш во Лондон во куќата на Максвел и еднаш на приватниот остров на Епштајн, познат како Малиот Св. Џејмс, на американските Девствени Острови.

Војводата од Јорк постојано ги отфрла обвинувањата и рече дека не се сеќава дека некогаш ги знаел. Во изјава за Инсајдер во јули 2020 година, претставниците на принцот Ендрју „категорично“ ги негираа „сите сугестии за непристојност кон малолетниците“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This