(Видео) Зaпaдoт oдлyчи дa гo ykpaдe клyчoт нa Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Иако на прв поглед се чини дека гневот на делови од Европа и Америка падна врз белорускиот претседател Лукашенко поради присилното соборување на авионот и апсењето на опозиционерот Проташевич, вистинската причина треба да се бара на другата страна. Се разбира, станува збор за геополитиката, за фактот дека Александар Лукашенко го држи во рацете – клучот за Русија.

А, скапоцениот клуч што толку многу го сака Западот е таканаречената „Смолјанска порта“, влезот во Смоyенск, стар руски град сместен во областа на границата со Белорусија, кој секогаш бил првиот што удрил кога се движеле европските напаѓачи до Москва. Наполеон еднаш помина таму, а Хитлер исто така погоди од таа страна. И двајцата ги скршија забите.

Зошто е важна „Смолјанската порта“ – клучот за Русија

Затоа денес, кога „колективниот Запад“ завери против Русија, важно е кој ја контролира таа „врата“.

Лукашенко тоа го прави уште од распадот на Советскиот Сојуз, користејќи ги предностите на неговата географска положба од една страна и одбивајќи ги нападите на оние кои би сакале да ја натераат Украина или Грузија од Белорусија. Или – која било од поранешните советски републики во која владите паѓаа како кули од карти под влијание на „демократските револуции“.

Друга причина што ја прави Белорусија важна стратешка точка е таканаречениот коридор Сувалки. Тоа е територија помеѓу Полска и Литванија долга околу 60 километри што ги поврзува балтичките земји со другите земји на НАТО. Алијансата смета дека тој коридор е најнезаштитената територија во случај на удар од исток, односно – од Белорусија.

Во потенцијална војна, Русија би можела многу брзо да го окупира тој коридор преку Белорусија, балтичките земји ќе бидат одделени од остатокот на НАТО, Русија ќе стигне до Калининград, нејзината енклава на Балтичко Море.

А, тој што ги контролира Крим и Калининград држи голем дел од Европа под воена контрола.

Затоа, во интерес на Западот е да ја вклучи Белорусија во својата орбита, за да не биде отскочна даска за можна руска кампања кон Калининград, а интересот на Русија е Белорусија да не стане нова Украина или членка на Северноатлантскиот сојуз тоа може да го блокира патот на Русија кон германската енклава.

Подобро домаќинка отколку Лукашенко

Затоа, оваа мала, но земја во која животот е подобар отколку во многу постсоветски земји, е постојана мета на обидите на Западот да го вовлече во својата орбита.

Овие обиди се манифестираат со целосно отсекување на земјата од Европа и прогласување на нејзиниот лидер за „последен диктатор“, понуда на „моркови“ за промена на страната и „стап“ – организација на обоена револуција што ќе го тргнеше Лукашенко од политичката сцена. таа го донесе местото во секое време – дури и ако станува збор за личност која освои само шест проценти од гласовите на изборите и објави дека е „само домаќинка, која не ја интересира политика“ .

Сепак, ниту прогласувањето на изборите за нелегитимни, ниту протестите, ниту забрзаната обука на „домаќинка“ за функцијата претседател на државата, не го елиминира белорускиот лидер.

Затоа претходните повеќе или помалку прикриени обиди се заменуваат со отворена агресија. Се користат целосно бесмислени прилики, како што е присилното слетување на авион во Минск, што всушност е рутинска операција, предвидена со правилата за летање – кога некој ќе пријави дека има бомба во авионот, авионот мора да слета на најблискиот аеродром. Тоа е аксиома.

И слетувањето на авион за апсење на патник исто така не е ништо ново. Израел, Иран и Турција го сторија истото … За да го уапсат Сноуден, Американците го слетаа авионот на боливискиот претседател Ева Моралес. И никому ништо, без извици, без срање, без санкции … Исто како што немаше кога Америка уби луѓе на туѓа почва. И претседателите на земјите што не им се допаѓаа.

Обид за економско уништување на Белорусија

По сите неуспешни обиди за отстранување на Лукашенко, кој им избега од рацете секогаш кога веруваа дека го привлекле кон нивната империја и нивната антируска политика, време е за казна – економско уништување на државата, што, се разбира, никаква врска со авиони за слетување.

Затворањето на белоруското небо за странски авиони не само што ќе ја уништи авиокомпанијата „Белавија“, туку и меѓународниот аеродром „Минск 2“, во кој се вложени огромна сума пари. Заканата дека меѓународниот копнен сообраќај низ оваа земја ќе биде затворен ќе го направи слепото црево на Европа. Theе се спречи извозот на калиум и нафтени деривати, што значително ќе влијае на државниот буџет.

Дури и проектот „Нов пат на свилата“ сметаше на Белорусија, каде што требаше да се изгради магацин, од каде што ќе се пакува стоката и ќе се испраќа во Европа. Европските инвестиции од 3 милијарди долари се веќе замрзнати и забрането е пласирање на еврообврзници со цел да станат „додаток“ на Европа.

Можеби треба да го прашаме Асанж…

Сè е јасно и нема потреба да се оправдуваат лицемерните извици за демократија и човекови права на човекот за кој Белорусија распиша меѓународна потерница и кој се фали дека се борел на страната на нацистичката организација „Азов“ во Донбас.

На крајот на краиштата – ако апсењето на опозиционер навистина беше прекршок – каква е казната за тоа во Европа? Затоа претседателот се менува? Можеби треба да го прашате Асанж?

Се разбира, воведувањето демократија преку уцени и сила исто така не е нов феномен. Само, се чини дека и овој пат тие повторно пресметаа. Белорусија е премногу важна за Русија за да дозволи да се уништи на тој начин. Ниту економски, ниту воено.

Затоа не случајно Лукашенко одговара кратко: Ако е потребно, руската армија ќе влезе во Белорусија за еден ден.

Што би се случило понатаму – извршителите знаат од искуство.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This