September 26, 2022, 8:16 pm

(Видео) Лавров во Храмот на Свети Сава го читаше писмото што Путин го напиша специјално за пригодатa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров прочита писмо од претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, во Храмот Свети Сава, во кое им се обраќа на сите граѓани на Србија.

„Почитуван господине претседател, драги пријатели,

Јас срдечно го честитам овој важен настан – завршувањето на мозаичните дела во Храмот Свети Сава.

Само подигнувањето на оваа величествена црква инспирираше и обедини неколку генерации Срби кои сакаа да го овековечат споменот на Свети Сава , основачот на Српската православна црква, првиот архиепископ, патриот и просветител.

Мозаикот што го краси Храмот е создаден од српски и руски господари и оваа соработка е многу важна и симболична, особено во контекст на братско пријателство и духовна блискост што ги обединиле двата народа уште од античко време.

Како што е познато, српскиот патријарх Иринеј, кој беше погребан во криптата во Храмот по неговата смрт, посвети големо внимание на делата во Храмот Свети Сава. Би сакал уште еднаш да изразам искрено сочувство за неговата смрт.

„Ве замолувам да ја искажете својата искрена благодарност до сите кои придонесоа и придонесуваат за подигнувањето на Храмот, како и желбите за среќа и просперитет на граѓаните на Белград и на сите граѓани на Србија“, вели рускиот претседател во писмото што го прочита Лавров.

Откако го прочита писмото, тој додаде дека сите Руси сакаат тој да ги изнесе најискрените сочувство по повод смртта на патријархот Иринеј.

„Исто така, тие ги поздравуваат и им честитаат на Србите по повод овој величествен настан“, рече Лавров, кој дојде во Белград по посетата на Сараево.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This