February 7, 2023, 9:14 am

(Видео) Министер yдpи пратеник во собранието на Република Српска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Окружното јавно обвинителство на Бања Лука поднесе обвинение против министерот за внатрешни работи на Република Српска, Драган Лукаќ, за сторено кривично дело загрозување на безбедноста на Драшко Станивуковиќ во времето кога сегашниот градоначалник на Бања Лука беше Пратеник.

Даган Лукач, министер за внатрешни работи на Република Српска, е обвинет за извршување на злосторството на 23 декември 2019 година околу 22 часот во Бања Лука, за време на Деветтата специјална сесија на Националното собрание на Република Српска, што беше пренесувано во живо од јавноста медиумски сервис РТРС и БН ТВ.

Според обвинението, кое го поседуваше Српскаинфо за време на седницата, Лукач испрати сериозна закана до тогашниот пратеник Драшко Станивуковиќ дека ќе му наштети, заканувајќи му се со зборовите: „И никогаш повеќе немој да ми го правиш тоа, не Јас знам како да се однесувам кон другите … во спротивно ќе завршите како оние знамиња што завршија тука денес “, што на жртвата и предизвика чувство на закана и страв за сопствениот живот.

Потоа повеќепати ја повикуваше оштетената да дојде кај него, а кога оштетениот му се приближуваше, му се обрати со зборовите: „Уште еднаш, уште еднаш мајмуне“, по што со отворена рака го удрил оштетениот во пределот на лицето и му нанел телесна повреда, во форма на нагмечување на мукозата на долната усна “се наведува во обвинението на Окружното јавно обвинителство на Бања Лука.

Од друга страна, министерот за внатрешни работи на Република Српска тогаш рече дека го оттурнал Станивуковиќ за да го спречи да го загрози.

„Го оттурнав од мене и го спречив да направи каков било потег што може да ме загрози“, тврди Лукаќ, како што објави „Независне новине“.

Според обвинението, Лукаќ сторил кривично дело загрозување на безбедноста од член 150 став 1 од Кривичниот законик на Република Српска.

Ова дело може да се казни со затвор до две години.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This