(Видео) „На Бајден ништо не му бега“: Според Путин, сликата за американскиот претседател во медиумите нема врска со реалноста

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека на самитот со американскиот лидер во Женева се дефинирани клучни позиции во кои двете земји би можеле да се зближат. Постојат работи што се апсолутен приоритет и кои ги интересираат двете земји, рече Путин, додавајќи дека Бајден е професионалец кој не пропушта ништо.

„Ги дефиниравме насоките и точките каде што можеме да зборуваме за можна конвергенција на позициите во иднина. Постојат работи кои се апсолутен приоритет и интерес и за нас и за САД“ , рече Путин само еден ден по состанокот со неговиот американски колега во Женева.
Тој изјави дека ова го вклучува и прашањето за ограничување на трката со вооружување.

Рускиот претседател рече дека сликата за американскиот претседател Josephозеф Бајден создадена од медиумите нема никаква врска со реалноста.

„Сакам да кажам дека сликата за претседателот Бајден создадена од медиумите, и нашите, па дури и американските, нема никаква врска со реалноста“, рече Путин.
Како што додаде, Бајден е професионалец и мора да се работи со него многу внимателно, за нешто да не се пропушти.

„Тој едноставно не пропушта ништо, бидете сигурни“, рече рускиот претседател.

Според него, американскиот претседател прави сè вешто. Тој ја оцени атмосферата на преговорите како добронамерна.

„Тој (Бајден) е концентриран, тој знае што сака да постигне и тоа го прави многу вешто, тоа веднаш се чувствува. Но, во сето тоа, атмосферата беше добронамерна“, рече Путин.
Путин исто така рече дека смета дека ситуацијата што постоеше во руско-американските односи во изминатите години нема да се повтори.

„Се надевам дека нема да биде како што беше претходните години“, рече тој.

„Од наша страна, ќе ги заштитиме нашите интереси. Подготвени сме да го продолжиме овој дијалог сè додека е подготвена американската страна“, заклучи Путин.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This