February 29, 2024, 9:35 pm

(Видео) Ново невреме ја погоди Сицилија – едно лице го загуби животот…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вител од ветер рано утринава усмрти маж на југот на Сицилија и оштети бројни имоти, додека обилните дождови ги поплавија улиците и ги принудија властите да ги затворат училиштата, пишуваат медиумите во таа земја.

Ова е втор пат за само еден месец екстремно лошо време да го погоди овој медитерански остров, по реткиот ураган што кон крајот на октомври погоди делови од западна Сицилија, јавуваат агенциите.

50-годишен маж загинал од силниот ветер додека ја напуштал својата куќа во близина на Рагуза рано изутрината, соопшти локалната служба за цивилна заштита, а фотографиите од тоа подрачје покажуваат дека ветрот превртел комбе и разнел прозорци во многу куќи.

Од утрово ширум регионот дуваат силни ветрови, а обилните дождови предизвикаа поројни поплави во повеќе градови.

Во август, Сицилија ја регистрираше највисоката температура досега забележана во Европа од дури 48,8 степени Целзиусови, а локалните власти потврдија дека температурите на морето околу островот биле невообичаено високи оваа есен, што поттикнало формирање на силни бури.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This