(Видео) Ново откритие на НАСА: Забележан џиновски објект кој се движи низ Сончевиот систем

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека неодамна е забележано дека огромен објект се движи низ Сончевиот систем, за што сè уште не е утврдено дали станува збор за голема комета или помала планета.

Се проценува дека е широк помеѓу 100 и 370 километри, а астрономите го откриле благодарение на податоците снимени помеѓу 2014 и 2018 година од системот за следење на галаксијата.

Таквите тела обично се составени од мешавина од мраз, карпи, јаглерод диоксид, метан и други супстанции, но составот на 2014 UN271, како што се нарекува, сè уште не е познат.
Интересна е и неговата орбита околу Сонцето, која е поблиску до него од Нептун, претпоследната планета на нашиот Сончев систем. Исто така, на тој објект му се потребни дури 612.190 години за да направи целосен круг околу Сонцето.

Во моментов, 2014 UN271 е одалечен 22 астрономски единици од Сонцето и дефинитивно ќе му се приближи во 2031 година. Се верува дека ова е нејзината најблиска точка до Сонцето, што значи дека скоро ќе ја достигне орбитата на Сатурн.

Не само што е невообичаено поради неговата исклучителна големина, за која научниците сè уште не зазедоа јасна позиција, бидејќи тие веруваат дека може да биде помала отколку што изгледа, и дека рефлектира повеќе светлина, или е поголема, но потемна.

Сепак, научниците се убедени дека ќе откријат повеќе детали во иднина.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This