(Видео) Пепел и паника: Огромна ерупција на вулканот „Семеру“ – 13 загинати

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Највисокиот вулкан во најгусто населениот индонезиски остров Јава исфрли пепел и предизвика паника меѓу жителите што живеат во близина.

При ерупцијата, тринаесет лица го загубија животот во провинцијата Источна Јава во Индонезија. По ерупција на вулканот Семеру во регионот Лумајанг, висок 3.676 метри, 11 околни населби биле покриени со густа пепел и чад.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This