October 6, 2022, 2:17 am

(Видео) Поради новиот предизвик на ТикТок, многумина завршуваат во болница

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најновиот предизвик што се шири на интернет вклучува големи пластични кутии за млеко, рамнотежа и многу болни падови, пишува Гардијан.

Во предизвикот „кутија за млеко“, неодамна објавен на TikTok, учесниците земаат неколку големи пластични кутии за млеко, ги натрупуваат една врз друга во форма на пирамида и се обидуваат да се искачат на врвот, а потоа да се симнат без да се преврти целата конструкција.

Видеата со многу болни падови се многу популарни на интернет, а некои од нив се прегледани милиони пати.

Лекарите предупредуваат дека во овој предизвик може да настанат многу сериозни повреди.

„Можеби е полошо отколку да паднеш од скали“, вели Шон Ентони, ортопед и хирург во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк.

– Многу е тешко да се подготвиш за такви падови како што видов во тие видеа. Тие ризикуваат многу сериозни повреди на зглобовите, рече тој.

Некои лекари успеале да ја вклучат короната во оваа приказна, така што актерите на новиот предизвик предупредуваат дека можеби нема да добијат соодветна медицинска нега доколку се повредени бидејќи болниците може да бидат преоптоварени со пациенти со ковид, што во моментов е случај во некои американски држави.

Џeорџ Ганцудес, ортопед и хирург од Вирџинија, напиша на Твитер:

– Ортопедските операции потребни за санирање на повредите здобиени при такви падови спаѓаат под т.н. „изборни операции“, односно оние што не се итни.

Во понеделникот, Канцеларијата за здравство во Балтимор објави на Твитер:

– Како што се зголемува бројот на хоспитализации низ целата земја, проверете кај вашата локална болница за да видите дали има места за вас пред да започнете со овој предизвик.

Администрацијата за храна и лекови (ФДА), исто така, ја објави целата работа откако комичарот Конан О’Брајан се пошегува дека му треба одобрување пред да го прифати предизвикот, поврзувајќи го со издавање одобрение од вакцината „Фајзер“ претходно таа недела.

„Чекам одобрување од ФДУ пред да се вклучам во предизвикот “, напиша О’Брајан на Твитер во понеделникот. Долго после тоа, стигна одговорот на ФДУ:

Иако го регулираме млекото, не ви препорачуваме да го пробате ова. Можеби истурете чаша млеко, а потоа наредете ги кутиите и вратете ги во продавницата?

Предизвикот за млечната кутија е најновиот во серијата потенцијално опасни предизвици што станаа вирални на „Тикток“.

Во последните месеци, на платформата се појавија неколку предизвици, вклучувајќи го и„ blackout challenge“ во кој младите и децата го задржуваат здивот додека не се онесвестат и „предизвикот Бенадрил“ во кој младите луѓе намерно земаат големи количини антихистаминици за да предизвикаат халуцинации.

Во официјалната изјава за овој најнов предизвик, портпаролот на Тикток рече:

– TikTok ги забранува сите содржини што промовираат опасно однесување, и ние ги отстрануваме сите такви снимки и ги пренасочуваме пребарувањата на страници со инструкции за да го обесхрабриме таквото опасно однесување. Ги охрабруваме сите да бидат внимателни, и онлајн и во реалниот живот.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This