(Видео) Потоп во Хрватска – Сплит под вода, затворени некои патишта во Далмација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Силен дожд утрово паѓа на Јадранот, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени.

Хрватскиот автомобилски сојуз ХАК предупредува дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места се затворени поради непроодност.

Објава може да погледнете ТУКА.

– На некои места има магла, а можни се и одрони, особено на Јадранската магистрала (DC8) и патиштата во планините. Ги предупредуваме возачите да не тргнуваат на пат без пропишаната зимска опрема, соопшти ХАК.

Поради водата на патот затворени се локалните патишта во месноста Вргорац.

Врнежите ќе престанат во повеќето делови до понеделник наутро, а подоцна ќе бидат претежно на исток и особено на југот на Хрватска, каде на места е можна и во вторник, пренесува Индекс.хр.

Според прогнозата на метеоролозите, во Хрватска попладне и навечер се прогнозира снег.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This