(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30).

Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и избран за национален кандидат за Оскар во категоријата за „Најдобар Меѓународен филм“.

Во својот прв долгометражен филм „Сестри“, режисерката и ко-сценаристка Дина Дума ги прикажува пресеците на патријархатот, социјалните медиуми, средношколскиот живот и класната нееднаквост.

Главната тема во филмот на Дума е онлајн сексуалното вознемирување и последиците од истото врз средношколките.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This