August 18, 2022, 9:42 am

(Видео) Пристигнаа авганистанските бeгaлци во Приштина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Авион слета во Приштина со првата група бегалци од Авганистан. На аеродромот „Адем Јашари“ беа пречекани од претседателот и премиерот на привремените институции во Приштина, Вјоса Османи и Албин Курти, како и американскиот амбасадор Филип Коснет.

Се очекува бегалците од Авганистан да бидат сместени во воената база Бондстил во близина на Феризај, објави „Репортерс“.

Според претходните најави, Приштина ќе прими до 2.000 бегалци од Авганистан.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This