November 29, 2022, 2:38 pm

(Видео) Рекордер: Србинот Дејан Ѓуришиќ изел 200 ќебапи и 120 топчиња сладолед

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дејан Ѓуришиќ има 177 килограми, тој е одличен гурман, и со задоволство прифатил да се натпреварува во јадењето ќебапи.

Каде јаде, велат тие, има добра храна. Ова е приказната за Дејан Ѓуришиќ од Инџија. Тој е омилен гостин во ресторани и кафулиња, не само во тој град, туку и во цела Србија, па и пошироко. Тој е тежок 177 килограми и го прифати предизвикот на момците од YouTube каналот Gastromaratonac – имало 200 ќебапи пред нив на овалот, па кој ќе изеде повеќе за еден час.

Планирал да се изеде 120, но му требаше малку повеќе време. Јаде бавно и ужива во тоа. Деки е одличен гурман, и додека раскажуваа анегдоти додека го снимаа шоуто, се сетиле и кога поставил еден вид рекорд -изел 120 топчиња сладолед.

– Јадев пица тој ден, а таа беше лута. Не ми се допаѓа кога се лутам, па тогаш јадев сладолед за да ја изгаснам лутината. Јадев 120 топчиња. Кога јадев 80, вработените на шефот покажаа со прст кон мене.

– Што е тоа? ги праша шефот.

– Овој изеде 80 топки сладолед.

– Па, дали плати?

– Да.

– Што е проблемот?

Деки вели дека топчињата биле само домашни.

– Тогаш газдата им рече дека можам да јадам колку што можам на сметка на куќата. Не можев многу, само уште 40 – изјавува со насмевка и додава:

– Тогаш не се чувствував добро од сладоледот. Ми замрзна јазикот. Лежев во кревет три дена и само плачев.

И кога ќе дојде зимата, тој секогаш носи специјални додатоци.

– Во зима, носам лажица во внатрешниот џеб од јакната, но не обична, туку за вадење сарма. Таа е три пати поголема од вообичаената. Со неа јадам супи и грав. Мојот стисок е силен овде. Со оваа нормална лажица, која ја нарекувам диетална лажица, многу се уморувам да мафтам – објаснува Деки додека покажува како го прави тоа, замислувајќи дека има гравче или супа од риба пред себе.

И овој пат беа ќебапи. И како може да јаде толку многу?

– Јадам бавно, се согласувам. Не правам паузи. Ако се одморам, тогаш е готово.

Сака да се шегува на своја сметка, па вели дека е поканет на прослави само еднаш.

– Само еднаш ме покануваат на родендени и прослави. Некаде кога првпат одам на забава, тогаш пред тоа јадам сендвич за да не се засрамам.

Но, затоа во кафаните е секогаш добредојден.

– Секој сопственик на ресторан сака да ме гледа во ресторан. Јас сум добра реклама, каде што јадам, тоа е добра реклама. И секогаш имам резерви, сланина, нож и табла во автомобилот, како и добар колбас – открива со насмевка Дејан.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This