December 9, 2023, 11:20 pm

(Видео) Решена мистеријата за исчeзнувањето на античкиот град и древната цивилизација во Кина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пред околу 5.300 години, во источна Кина се појавила древна цивилизација која изградила прекрасен град каковпретходно не постоел во цела Азија, а веројатно ниту во целиот свет. Сепак, градот бил напуштен пред 4.000 години, а археолозите ја барале причината.
Преостанатите траги од културата Лиангжу, која се протегала по бреговите на делтата на реката Јангце во источна Кина, се сведоштво за неверојатните способности на ова единствено неолитско општество на крајот од каменото доба, пишува „Science Alert“.
Археолошките остатоци од градот Лиангжу сведочат за бројни општествени, културни и технолошки достигнувања од тој период, особено во земјоделството и системот за наводнување. Меѓутоа, ниту едно од овие чуда не преживеало.

Тие користеа многу софистицирани архитектонски структури – вклучувајќи систем од канали, брани и резервоари за вода – поради што научниците го нарекоа Лиањо „Венеција на истокот“.

По речиси илјада години постоење, културата на Лиангжу мистериозно исчезнала пред околу 4.300 години, а античкиот град одеднаш западнал во лоша состојба.
Научниците никогаш не биле во можност целосно да разберат што би можело да биде причината, иако повеќето претпоставуваа дека катастрофалните поплави веројатно го предизвикале исчезнувањето на оваа цивилизација.
„На зачуваните урнатини е пронајден тенок слој глина, што укажува на можна поврзаност помеѓу колапсот на напредната цивилизација и поплавите на реката Јангце или поплавите од Источното Кинеско Море“, објаснува геологот Кристоф Шпетл од австрискиот универзитет Инсбрук.
Сепак, не беше можно да се извлечат јасни заклучоци од самите слоеви на кал, но научниците тврдат дека сега имаат многу појасна слика за поплавата што го потопи овој прекрасен град.

Во новата студија, Спетл и меѓународниот тим на истражувачи отидоа многу подлабоко од античките наоѓалишта на кал, испитувајќи ги минералните формации (или спелеотемите) како што се сталагмитите од две подводни пештери во регионот, кои зачувуваат хемиски траги од античките климатски услови во областа.

Под водство на професорот Хаивеи Жанг од Универзитетот во Сужоу, нивната анализа на примероците покажа дека падот на градот Лианггу се совпадна со периодот на екстремно обилни врнежи кои веројатно траеја со децении пред повеќе од 4.300 години.
„Огромните монсунски дождови веројатно доведоа до толку силни поплави на Јангце и неговите притоки што дури и софистицираните брани и канали веќе не можеа да издржат толку многу вода, што го уништи градот и ги принуди жителите да се преселат“, вели професорот Шпетл.
Истражувачите претпоставуваат дека климатските промени околу делтата на реката Јангце влијаеле и на другите неолитски култури кои ја населувале областа.
„Археолошките наоди сведочат за постоењето на големи системи за наводнување, како што се големите брани во близина на градот Лиангжу, кои биле изградени помеѓу 5300 и 4700 година пред нашата ера“, се вели во студијата.

Бидејќи сезоната на дождови траеше долго, другите древни култури се повлекоа во исчекување на повторно долг период на суша, што доведе до „конечна смрт“ на неолитските општества во оваа област.
Речиси во исто време, кинеското општество влезе во ново историско поглавје околу 2070 година п.н.е., кога беше основана династијата Ксиа, која се смета за првата кинеска династија на чело со владетелот Ју Велики.

„Многу документи укажуваат на тоа дека Владетел Ју ја основал династијата Ксиa, бидејќи тој успешно управувал поплавите, а некои наоди укажуваат на тоа дека неговиот успех може да се припише на климатските промени”, истакнуваат истражувачите објасни, истакнувајќи дека нивните speleothem податоци, исто така, ја поддржува оваа теза, пренесе РТС .
„Овие наоди даваат нови цврсти докази дека подемот на династијата Ксиа се случил во контекст на голема транзиција од влажна во сува клима, во согласност со кинеските историски записи и претходните студии“, се вели во студијата објавена на Science Advances.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This