March 28, 2023, 12:39 pm

(Видео) Стојкоски: Пpeдвидyвaмe изгpaдбa нa нajмaлкy двe нoви гpaдинки вo Ѓорче Петров

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Над 450 деца не можат да одат во градинка, а родителите на работа. Семејствата бараат алтернативи кој да ги чува секојдневно, бидејќи капацитетите во градинките се преполнети. Ова е сериозен проблем, вели кандидатот за градоаначник на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски.

Посочува дека сериозно ќе се насочи кон решавање на овој проблем и ќе го сфати како личен предизвик, па најави отворање на најмалку две нови градинки во Општината.

Бабите и дедовците се првите „спасители“ кои наместо да уживаат во пензионерските денови, тие се вложуваат за своите внуци бидејќи се прва алтернатива за чување. Ова мора да го промениме. Имаме начин како да го направиме тоа. Вие сте причината зошто веднаш ќе започнеме да вложуваме во отворање на нови капацитети на градинки. Но не само капацитети, туку и нови објекти за градинки низ Ѓорче Петров. Ветуваме менаџирање, не политиканство. Тоа и ќе го спроведеме. Вложување во грижата и образованието за младите. За тоа ќе ги вложиме и трошиме вашите пари. Заедно да создадеме подобра иднина, вели Стојкоски.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This