(Видео) Талибанците со пykaње и coлзaвец ги рacтеpаа жените кои пpoтестираa за еднaквост

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците користеа солзавец и пукаа во воздух за да го растераат протестот на Авганистанките кои излегоа на улиците во Кабул, барајќи еднаквост, јавува дописникот на Спутник.
Жените излегоа на улица бидејќи не знаат што ги чека во иднина: особено, тие се загрижени за проблемите со можноста за образование, како и за вработување.
Еден од активистите, Наргис Садат, бил претепан од приврзаниците на Талибан. Авганистанки протестираа на плоштад недалеку од претседателската резиденција.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This