(Видео) „Убиeц на носач на авиони“: Руската пpoтивбродската pakeта стpaв и трeпет во Црното море

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Вулкан“ е ракета што можеби немаше да постои доколку Советскиот сојуз го игнорираше трендот на зголемување на одбранбената способност на непријателските носачи на авиони. Чиј наследник е таа ракета, кога личи на „мозок“, и кога – со својот изглед?

„Вулканот“ П-1000,  „мозокот“ (или барем половина од нив) го наследи од „Гранит“, а изгледот – од „Базалт“.

На 13 мај, Црноморската флота на Русија ја одбележа 238-годишнината од нејзиното основање. Претходно, на крајот на април, ракетниот крстосувач „Москва“, водачот на таа флота и главниот брод на проектот 1164 „Атлант“, успешно го погоди бродот „непријател“ со противбродската ракета „Вулкан“.

Оваа ракета понекогаш се нарекува и „убиец на носач на авиони“ .

Максималниот дострел на „Вулканот“ е до 700 километри, а брзината до 2,5 Мах.

Креаторите на ракетата беа наградени со Лениновата награда на СССР во 1986 година, една година подоцна комплексот беше предаден на Советската морнарица, а во 1989 година првиот носач на „Вулканот“ – ракетен крстосувач „Црвена Украина“, кој подоцна беше преименуван во „Варјаг“. Таков ракетен крстосувач носи 16 ракети „Вулкан“ – тоа е нејзиното главно противбродско оружје .

Потоа, ракетниот крстосувач „Москва“ доби можност да користи таков вид ракета , која беше подложена на ремонт и модернизација кон крајот на 90-тите и раните 2000-ти. Кон крајот на април 2021 година, како што соопшти Министерството за одбрана на Русија, крстосувачот „Москва“ истрела ракети „Вулкан“ од системот „Базалт“ за прв пат во поновата историја на руската флота.

Понатамошен развој на „Гранит“ и „Вулкан“ се најновите руски ракети „Циркон“ и „Оникс“, кои ќе бидат надградени со вештачка интелигенција, но засновани на најсовремените технологии.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This