(Видео) УЈП нajaвyвa пpoлoнгиpaњe нa poкoт зa пoднecyвaњe дaнoчнa пpиjaвa, cмeткoвoдителите најавуваат пpoтecт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Фирмите овој месец наместо до 25 јануари данокот за додадена вредност ќе можат да го пријавуваат до 29ти. Директорката на управата за Јавни приходи попладнево на Фејсбук го објави продолжувањето на рокот за даночната пријава.

увидено е отежнато поднесување на образецот ДДВ-04. Се известуваат даночните обврзници и сметководителите дека рокот за поднесување на образецот ДДВ-04 за даночниот период од 01.10.2020 до 31.12.2020 и 01.12.2020 до 31.12.2020 се продолжува за 4 дена, односно за краен рок за поднесување ќе се смета 29 јануари 2021“, напиша Лукаревска.

Неофицијално, се размислува и на пролонгирање на рокот и за поднесување на завршните сметки за 2020 година и тоа за 30 или 60 дена. Одлуката ќе биде донесена в понеделник.

УЈП се реши на ваков чекор откако сметководителитете и сопствениците на фирми се пожалија дека рокот за даночните пријави и завршните сметки за време на пандемија им е прекраток бидејки дел од нив  се или болни или во самоизолација, а казните и пеналите за доцнење се големи. Овластените сметководители побараа пролонгирање по примерите на соседните држави, во спротивно најавија протест за вторник.

Продлжувањето на рокот за пријава на ДДВ за 4 дена не ги задоволува, останува да протестираат.

Продложувањето на рокот нема да има никакви фиансиски импликации врз буџетот, тврдат од Комората. Во земјава околу 10 илјади лица се овластени сметководитили . Тврдат дека професијата им е загрозена, а со најавените законски измени дополнително ќе се влоши.

Извор: Сител

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This