(Видео) Чекор понапред во потрагата по живот надвор од Земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб штотуку ги заврши првите пробни тестови пред полетување, со што е еден чекор поблиску до успешно лансирање.

Ако се иде по план, телескопот ке биде лансиран на 31-ви Октомври 2021 година од Гијана вселенскиот центар на Ариана 5 ракета.

Развивањето на новиот телескоп е колаборација помеѓу НАСА, Европската вселенска агенција и Канадската вселенска агенција, кои заедно учествуваа во финансирање,развивање и изградба на телескопот.
Вселенскиот телескоп Џејмс Веб е најкомплексниот телескоп до сега изграден, со комплексни сензори кои ке му помогнат да гледа далечни космички тела како други галаксии и ексопланети, и ке им помогне на вселенските агенции во потрагата по вонземски живот.

 

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This