September 29, 2022, 9:43 pm

(Видео) Шokaнтно интервју на ватикански бискуп: Папата Франциск е слуга на банкapите и мacoните, сака да ја yништи црквата и традиционалното општество

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Карло Марија Виганi е архиепископ на Католичката црква кој служеl како Апостолски нунциј во Соединетите држави од 19 октомври 2011 до 12 април 2016 година.

Претходно служеше како генерален секретар на гувернерот на државата Ватикан од 16 јули 2009 година до 3 септември 2011 година. Тој е најпознат по тоа што откри два големи ватикански скандали.

Toj го откри скандалот со протекување на информации од Ватикан во кој тој откри финансиска корупција во Ватикан и писмо од 2018 година, во кое ги обвини папата Франциско и другите црковни водачи дека ги прикриваат обвинувањата за сексуална злоупотреба на деца против поранешниот кардинал Теодор Мекарик.

Сега Архиепископот Вигано повторно го шокираше светот со интервју во кое тврди дека Папата е „ревносен соработник“ во „Големото ресетирање“, кој се стреми кон „рушење на Црквата“ со цел да ја замени со организација од „масонска инспирација“.

Големото ресетирање е името на 50-от годишен состанок на Светскиот економски форум (WEF), одржан во јуни 2020 година попознат како самитот во Давос. Тој ги собра деловните и политичките лидери од висок профил, свикани од Чарлс, принцот од Велс со тема за обнова на општеството и економијата на одржлив начин по пандемијата КОВИД-19.

Виголо го обвини папата Францис како соработник на т.н. „четврта револуција“ теоризирана од Клаус Шваб и меѓународните банкари.

Според него папата Франциск сака да го уништи традиционалното општество и самата црква.

Видеото погледнет го тука.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This