(Видео) Apмaгeдoн: Американците гo пpoглacyвaaт рycкиoт „Coлнцепек“ зa eдeн oд нajcmpтoнocнитe cиcтeми вo cвeтoт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тешкиот повеќецеменски ракетен фрлач ТОС-1А „Солнцепек“ е препознаен како еден од најсмртоносните системи за оружје во светот – за неколку минути ТОС-1А може да ја испржи непријателската работна сила и воената опрема на територија од 40 000 квадратни метри, пишува „Национален интерес“.

„Руското термобарично оружје треба да биде во хорор филмови“, пишува американскиот портал „Национал Интерес“ во написот посветен на руските тешки пламнари „Буратино“, „Солнечек“ и „Тошочка“.

Видео линкот може да го погледнете ТУКА.

Како што е наведено, тајната за успехот на повеќецедниот ракетен фрлач е во термобаричната муниција. Проектилот над целта ги распрснува експлозивните аеросоли кои продираат низ сите отвори и потоа се активираат. Бранот на експлозија што се создава на овој начин е двојно посилен отколку кога се користи обична муниција. Покрај тоа, за време на детонацијата се создава оган облак, а температурата во епицентарот на експлозијата достигнува 800 Целзиусови степени.

Објава на Твитер може да погледнете ТУКА.

„Буратино“ беше заменет во 2001 година со понапредниот повеќенасочен ракетен фрлач ТОС-1А („Солнечек“), со што се зголеми опсегот на ракетата на 6.000 метри“, се вели во написот.

Објава на Твитер може да поглднете ТУКА.

Тешките лансери со повеќе барели немаа никакви колеги во светот, се додава написот, па машините брзо стекнаа популарност меѓу армиите на различни земји. Особено, „Солнечек“ активно се користеше во борбата против меѓународните терористи во Сирија и Ирак.

„Национален интерес“ наведува дека не е изненадувачки што Саудиска Арабија неодамна купи серија системи ТОС-1А „Солнцепек“ за три милијарди американски долари.

Системот „Солнчепек“ е направен во 2001 година врз основа на шасијата на тенкот Т-72. Наменет е за поддршка на пожар на моторни и резервоарски единици. „Солнцепек“ е опремен со модернизиран систем за лансирање, како и автоматски систем за водење.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This