(Видео) Cтpaшни пoплaви вo Кина – житeлитe нe cмeaт дa ги нaпyштаaт дoмoвите, вo тeк e гoлeмa eвaкyaциja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кинеските служби за итни случаи евакуираа 4.430 лица во североисточната провинција Лиаонинг поради опасност од поплави, објави денеска кинеската државна телевизија.

Според извештајот, обилните дождови предизвикаа нивото на водата во 13 помали резервоари да го надмине критичното ниво, пренесува руската агенција ТАС С.

Обилните дождови предизвикаа одрони на планините, а најмалку еден автопат беше блокиран.

Властите ги повикуваат локалните жители да не ги посетуваат планинските области доколку не им е потребно.

Најсилните дождови беа регистрирани во префектурата Бенси, каде што за еден ден наврнаа околу 258 мм дожд, што е речиси 2,5 пати повеќе од вообичаеното за оваа сезона.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This