August 18, 2022, 9:08 am

(Видео) Ce cлyчyвa: Бајден зaбopaви зa cpyшeнaтa згpaдa вo Флорида, пoтпpeтceдaтeлката го пoтceти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дали си сигурен дека не сакаш да кажеш уште нешто Џо – американската потпретседателка, Камала Харис, му пријде на претседателот за време на прес-конференција, што американските новинари ги доведе до заклучок дака таа го потсетува Бајден да каже нешто за уривањето на зградата на Флорида, во четвртокот.

Бајден зборуваше за инфраструктурен проект и попатно доби разни прашања од новинарите на пресот, а потоа сакаше да ја забрза процедурата со зборовите дека „мора да стигне до хеликоптерот што е можно побрзо“, кога Харис му пријде.

Претседателот и потпретседателката разменија краток, тивок разговор кој заврши со тоа што Харис рече: „Флорида, да“, објави „Њујорк пост“.

„О, да. Се извинувам. Ви благодарам, госпоѓо потпретседателке“, рече Бајден, враќајќи се кон микрофонот.

Бајден тогаш започна да зборува за несреќата што ја погоди областа Мајами, кога се сруши зграда од 12 ката.

Размерот на катастрофата сè уште не е познат, а досега се знае дека загинаа четири лица, а над 100 сè уште се водат како исчезнати.

„Работиме на тоа. Подготвени сме да ги искористиме сите достапни средства, почнувајќи од федералните извори, веднаш, веднаш. Покрај тоа, побаравме Федералната агенција за управување со вонредни состојби да оди во Флорида и да стори сé што е потребно, вклучително, доколку треба, да се евакуираат и други згради, да се најде сместување за раселените и сите да имаат покрив над главата, храна, вода“, рече Бајден во продолжение.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This