August 19, 2022, 12:35 am

(Видео) Ckaндал со спотот на СДCM: Градоначалникот на Тирана кој му даде поддршка на Шилегов перел пари за италијанската мафиja?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За време на гостувањето во албанско ток -шоу, градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, ја минимизираше тековната истрага за неговите врски и перење пари за „Ндрангета“ во Албанија.

„Да беше вистина, ќе отидеа во обвинителството и ќе имаше истраги, но ова стана предизборна рутина. Јас сум во фаза кога само се забавувам и сакам да продолжам да работам “, рече Велијај на водителот на„ Тајм “.

Истрагата доаѓа во момент кога „водачите на Ндрангета во Италија се судат во едно од најголемите судења за мафијата во земјата од 1990 -тите.

Во текот на истрагата на италијанската влада, од прислушуваните разговори се откри дека „членовите на Ндрангета разговараат за врски за перење пари со Албанија. Тие опишаа еден контакт како „важна личност“ која е блиска до албанскиот премиер и со градоначалникот на Тирана.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, исто така, негираше каква било поврзаност со перачите на пари на „Ндрангета“ на виртуелна прес -конференција минатиот месец.

Od aлбанската Демократска партија велат:

„Не е случајно штом италијанската мафија и нарко-мрежи во Италија, и прислишуваните материјали ја откриваат корупцијата од големи размери на највисоките ешалони власта на Еди Рама“, се вели во соопштението.

Велијај се појави во предизборен спот за Петре Шилегов во кој отворено даде поддршка за неговата кандидатура за втор мандат на локалните избори во Македонија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This