(Видео) Hемири во Виена: Над 10 000 демонстpaнти се cyдрија со полицијата која со кучиња ја рacтеруваше толпата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во центарот на Виена се одржуваат бројни протести на противниците на мерките за корона и задолжителната вакцинација, поради што многу улици се затворени за сообраќај.
Според проценките на полицијата, повеќе од 10.000 демонстранти учествуваат во демонстрациите, шетајќи по централната Ринг улица.
Полицијата посочува дека веќе имало неколку апсења поради давање отпор на извршната власт.

Атмосферата на протестите е многу тензична и постојано има препукувања со полицијата.

Попладневниот протест започна со собир на левичари кои демонстрираа против давање можност на неонацистите да го релативизираат холокаустот и да ги шират нивните идеи преку учество во протести против круната.
А на тој собир имаше туркање со полицијата и фрлање со предмети кон обезбедувањето, кое се обиде да ги пренасочи учесниците за да не стапат во контакт со други поворки.
Полицијата била принудена да користи солзавец.
Исто така, дел од учесниците во демонстрациите против корона меркита фрлаа разни предмети кон полицијата, која воспостави контрола врз ситуацијата со употреба на полициски кучиња и кордони.
Според МВР, на улиците на Виена има 1.200 полицајци од различни делови на Австрија.

Мета на демонстрантите се и новинарите, бидејќи учесниците на протестот ги навредуваат, ги нарекуваат лажговци, а често и ги напаѓаат, пренесува Танјуг.
Поради тоа, неколку екипи на австриски телевизии, покрај сниматели, тонски инженери и новинари, на улиците испратија обезбедување, кое се грижи за екипата при известувањето.
Според соопштението на полицијата, за денеска беа најавени вкупно 27 протести, кои целосно го блокираа сообраќајот во градот.
Како и пред две недели, Партијата на слободата на Австрија (ФПО), третата политичка сила во земјава, која веќе подолго време води политика против епидемиолошки мерки и вакцинација, повика на масовен протест.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This