March 27, 2023, 11:10 am

(Видео) Hиштo од Бугapите: 3aeв најави српска донација од 8 илјади вakцини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев рече дека ова е договорено утрово во разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој одговорил на нашите барања до соседните земји за првична помош додека се очекуваат да пристигнат дозите преку Ковакс механизмот и договорените со „Фајзер“

– Србија понудила да ни испрати најмалку 8 000 вкцини од нивните наабвеби дози од производителот „Фајзер“, соопшти денеска премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека ова е договорено утрово во разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој одговорил на нашите барања до соседните земји за првична помош додека се очекуваат да пристигнат дозите преку Ковакс механизмот и договорените со „Фајзер“.

– Понуднета помош од Србија преку претседателот Вучиќ ја прифативме. Утрово разговаравме, а деталите ќе ги договориме во текот на денот. Се работи за околу 8 000 вакцини од ‘Фајзер’, а за другите треба да ги потврдат преку договорите што ги имаат дали е можно да ги дадат. Јас сум многу благодарен од името на македонскиот народ до Србија и до српскиот народ за овој чин на пријателство, изјави Заев утрово пред судот каде беше на рочиште со новинарот Зоран Божиновски кого го тужи за клевета.
Заев рече дека во текот на денот ќе разговара со премиерката на Србија Ана Брнабиќ за детали за транспортот на вакцините, а најави и таков разговор на министрите за здравство.

Изјава на Заев пред суд

Posted by MИА.mk on Monday, January 18, 2021

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This