October 6, 2022, 9:12 pm

(Видео) Hoвa cилнa ekcплoзиja вo фaбpикaтa „Cлoбoдa“ во Чaчaк – тpи лицa ce пoвpeдeни, нapeдeнa e eвakyaциja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најпрво се слушнале неколку послаби детонации, а градоначалникот на градот веднаш наредил евакуација на граѓаните кои живеат во околината на фабриката.

Нова силна експлозија се случи денеска во фабриката „Слобода“ во Чачак, Србија, а тројца работници се повредени, јавуваат српските медиуми.

Најпрво се слушнале неколку послаби детонации, а градоначалникот на градот веднаш наредил евакуација на граѓаните кои живеат во околината на фабриката.

Според д-р Александар Пајовиќ, директор на Здравствениот дом во Чачак, повредените работници биле пренесени во Општата болница во Чачак.

Портпаролот на болницата, Билјана Кочовиќ, изјавила дека повредите не се животозагрозувачки.

– Засега сите се со полесни телесни повреди. На двајца од повредените во моментов им се дијагностицираат, но според она што го видовме, тие се со полесни телесни повреди и сите ќе бидат задржани во болница, без оглед на видот на повредата – рекла Кочовиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This