February 6, 2023, 10:32 am

(Видео) Macкиpaни хpвaтcки пoлицajци тeпaaт мигpaнти и ги бpкaaт нaзaд вo Бocнa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Екипа на „Потрага“ на хрватската телевизија РТЛ објави вознемирувачка снимка на која маскирани лица тепаат бегалци и насилно ги насочуваат преку реката Корана од територијата на Хрватска на територијата на Босна и Херцеговина. На снимката се гледа и еден од маскираните лица што вика „Оди во Босна“ откако со стап го удрил мигрантот.

Сето тоа е снимено во јуни за време на осуммесечно новинарско истражување во кое тимот на RTL учествуваше заедно со колегите од истражувачката новинарска мрежа Lighthouse Reports од Холандија, швајцарскиот SRF Rundschau, германското ARD Studio Vienna, ARD Monitor, French Liberation, Dutch Pointer, Новости и огледалото. Споменатиот настан од објавеното видео е снимен во близина на градот Штурлиќ од босанска страна.

Луѓето од ова видео немаат никакви ознаки на нивните униформи, но аналитичарите на истражувачката мрежа открија и потврдија дека еден од маскираните лица носи пиштол на хрватската компанија ХС производ, која ги снабдува полициските сили. Покрај футролата со лисици, има и специфичен тонфа палка, која го користи Интервентната полиција во Хрватска.

Во прилог на фактот дека тие се припадници на полицијата, зборуваат и неколку извори со кои новинарската мрежа контактирала за време на нивната истрага.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This