August 16, 2022, 7:25 am

(Видео) Oбpaќaњe нa пpeтceдaтeлoт нa Coбpaниeтo, Талат Џафери по пoвoд Илинден

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Собранието Талат Џафери годинава 2 Август – Денот на Републиката го одбележува на манифестациите организирани во Скопје, а положувањето на цвеќе тој ќе одржи говор за граѓаните на Република Македонија.

Џафери, ја предводи собраниската делегација на настаните во Скопје, која положи цвеќе пред споменик на Методија Андонов-Ченто, пред Споменик на АСНОМ и пред споменик на Никола Карев. По говорот на Џафери следува културно-уметничка програма.

Во состав на владината делегација во Скопје се министерот за здравство Венко Филипче, министерката за образование и наука Мила Царовска и заменик-министерот за правда Агим Нухиу. На манифестацијата учествува и делегација на кабинетот на Претседателот на државата.

Делегацијата на СДСМ е составена од д-р Милена Стевановиќ, членка на извршниот одбор на СДСМ, заедно со Даниела Марковска, пратеничка на СДСМ и Саша Димитријевиќ, потпретседател на СДММ, а делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ е предводена потпретседателот на партијата Владо Мисајловски.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This