February 6, 2023, 4:40 am

(Видео) Opгaнизиpaниoт kpиминaл клeкнa нa кoлeнa пpeд ФБИ и Евpoпoл: Ќe мopa дa пpoчитaтe зa дa вepyвaтe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полицијата ширум светот спроведе организирана акција против организираниот криминал и им нанесе сериозен удар на криминалните групи користејќи апликација изработена од ФБИ. Според извештаите на Европол, во 16 земји се приведени 800 лица.

Претходно, американскиот ФБИ успеа да ги дешифрира шифрираните пораки на криминалните групи. Според медиумите, ФБИ успеа да создаде сопствен крипто-мобилен и „ANoM“ сервис, кој „инфилтрираше“ во криминалци. После тоа, тие со години ги читаа своите пораки и ги следеа нивните работи.

Полициската акција под кодно име „Тројански штит“ била спроведена во 16 земји во светот, а припадници на мафијата, азиски картели и бројни други организирани криминални групи се уапсени во врска со трговија со дрога, перење пари и убиства.

Инспекторите не само што успеале да ги дешифрираат пораките на криминалците во реално време, туку успеале и на осомничените специјални телефони. – Криминалецот морал да го познава криминалецот за да го добие овој телефон – рече австралиската полиција. Криминалците “исто така користен софтвер, стана многу популарен меѓу членовите на разни криминални групи.

Европол вели дека ова е една од најскапите акции против организираниот криминал. 800 лица беа приведени, а големи количини на дрога, оружје и пари беа запленети во 16 земји. Меѓу другото, запленети се осум тони кокаин, 22 тони канабис, 250 оружја и 55 луксузни возила.

Во Германија беа пребарувани 150 локации низ целата земја, а 70 лица беа уапсени под сомнение за трговија со дрога и оружје.

Во Австралија се уапсени 224 лица, откриени се шест лаборатории, пронајдени се 29 милиони евра во готовина и запленета е поголема количина оружје.

Во Нов Зеланд беа приведени 35 лица, кои се обвинети за повеќе од 900 случаи на криумчарење дрога, перење пари и бројни други кривични дела. Полицијата заплени големи количини метамфетамин, оружје и милиони долари во готово.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This