(Видео) Xaoc во Тбилси: ЛГБТ зaeдницата пpeтепана по обидот за одржување на гej пapaда

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ЛГБТ+ активистите во Грузија денеска ја откажаа парадата на гордоста откако нивните противници ја нападнаа нивната канцеларија во Тбилиси, како и некои активисти и новинари.

Активистите во четвртокот почнаа петдневна прослава на правата на ЛГБТ+ и планираа денеска да одржат „Парада за достоинството“ во центарот на Тбилиси, отфрлајќи ги критиките од црквата и конзервативците кои сметаат дека за тоа нема место во нивната земја.

Но, планови ги спречија нивните противници кои ја нападнаа канцеларијата на организаторот и од зградата го отстранија знамето со боите на виножито.

На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа и новинар со крвава уста и маж на скутер кој се залетал во новинарите на улица, јавија локалните медиуми.

Видеото можете да го погледнете тука.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This