(Видео) Xeликоптер на apмијата полни вода во Влае за да го гacи пожapoт кај Сарај

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според командантот на Воздухопловниот ВИНГ, заклучно со вчерашниот ден, реализирани се огромен број летови, како на домашните, така и на странските хеликоптери и авиони вклучени во гаснењето на пожарите, при што се исфрлени 850 тони вода.

Пожарите не стивнуваат веќе десетти ден по ред на повеќе места во државата.

Во трка со времето, за што побргу да се изгаснe огнот, македонските пилоти, но и од други држави, се обидуваат да наполнат вода од најблиската локација до пожарот. Таква ситуација имаше и денеска во Скопје, кога хеликоптер на македонската армија беше забележан како полни вода од реката Вардар во Влае, во близина на мостот „Обединети нации“, за да го гаси пожарот кај Сарај.

Според информациите на командантот на Воздухопловниот ВИНГ, полковник Стојко Пејовски, заклучно со вчерашниот ден, реализирани се огромен број летови, како на домашните, така и на странските хеликоптери и авиони вклучени во гаснењето на пожарите, при што се исфрлени 850 тони вода.

Видеото погледнете го тука .

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This