September 29, 2022, 9:54 pm

(Видео) Нajмaлкy ocyмминa зaгинaти вo пoжapитe вo Турција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на загинати луѓе во пожарите во Турција се искачи на осум, а повредени се стотина луѓе.

Пожарникарите од 28 јули се борат со огнената стихија која и се заканува и на летувалиштата во егејскиот регион.

Продолжува евакуацијата на туристите и локалните жители од Бодрум и од Мармарис.

Повеќе од 120 пожари веќе се изгаснати, но локалните и меѓународните пожарникари се обидуваат да стават под контрола уште седум, а силниот ветер го отежнува нивното гаснење.

Метеоролозите предвидуваат следните денови температурата да се искачи над 40 степени Целзиусови, со што се зголемува ризикот од избувнување на нови пожари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This