(Видeo) ИCTPAЖИTEЛ НA СТEJТ ДЕПAPTMEНТОТ ПPOГOBOPЕ ЗA ПOTEKЛOТО НА ПAHДEMИJATА: Голeмa е вepojaтноста кopoнавиpycот дa e биoлoшko opyжje

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот водечки истражител на американскиот Стејт департмент кој ја надгледуваше работната група КОВИД-19 за потеклото на вирусот верува дека САРС-КоВ-2 избегал од Институтот за вирологија во Вухан и дека можеби бил производ на истражување на биолошкоружје, пренесува Фокс њуз.

„Институтот за вирологија во Вухан не е Национален институт за здравство“, изјави Дејвид Ашер – сега постар соработник во институтот Хадсон – за Фокс њуз во интервју, додавајќи: „Таму се спроведуваше тајна, класифицирана програма. Според мое мислење, и јас сум само една личност, мојот став е дека тоа е програма за биолошко оружје “.

Ашер долго време посочуваше да ги „следиме парите“, работејќи на некои од најкласифицираните разузнавачки истраги за Стејт департментот и Министерството за финансии и под демократска и републиканска администрација. Тој го предводеше тимот што ја откри меѓународната мрежа за набавки на нуклеарна програма водена од таткото на нуклеарната програма на Пакистан, Ак Кан, и откри клучни делови од тајното збогатување на ураниум во Северна Кореја. Тој верува дека Кинеската комунистичка партија била вклучена во масовно прикривање во текот на изминатите 14 месеци, пренесува Фокс Њуз.

„И ако верувате, како и јас, дека ова можеби е залутано оружје, не намерно ослободено, но во развој и некако протекло, ова се покажа како најдевастирачкото оружје во историјата“, изјави Ашер од Хадсон Институтот на панел дискусија за потеклото на пандемијата. „Скративте 15 до 20 проценти од глобалниот БДП. Убивте милиони луѓе. Кинеското население е едвај погодено. Нивните економии се вратија да бидат број еден во целото друштво на Г-20 “.

Според Ашер – кој разговарал со кинеската влада како главен претставник на Стејт департментот за време на избувнувањето на САРС во 2003 година – однесувањето на Кинеската комунистичка партија околу КОВИД-19 го потсетува на кривични истраги што ги надгледувал.

„Мотивот, прикривањето, заговорот, вината се е поврзано со ова. И фактот дека првичниот кластер на заразени е околу самиот институт кој вршеше многу опасно, ако не и сомнително истражување, е значаен “, рече тој.

Отпрвин, Кина посочи дека вирусот COVID19 потекнува од пазарот со морски плодови во Вухан – но проблемот со кинеската теорија: првиот случај нема врска со пазарот. Минатата есен САД добија разузнавачки податоци што укажува на постоење на епидемија меѓу неколку научници од лабораторијата во Вухан, со симптоми слични на грип, што ги остави хоспитализирани во ноември 2019 година – пред Кина да го пријави својот прв случај. Ашер и другите експерти од панелот на Институтот Хадсон рекоа дека во 2007 година Кина објави дека ќе започне со работа на генетски биооружја користејќи контроверзно истражување за „добивање на функција“ за да ги направи вирусите поубиствени, пренесува Фокс Њуз.

Во 2016 година, Кина престана да зборува за нивното истражување во лабораторијата Вухан – за што Ашер верува дека е моментот кога Кинеската комунистичка партија направила напредок во истражувањето со биоодбрана – истата година кога кинескиот државен телевизиски коментатор тврдеше: „Влеговме во област на кинеска биолошкавојна, вклучително користејќи вируси. Мислам, тие дадоа јавна изјава пред својот народ дека ова е нов приоритет според политиката за национална безбедност Си Џинпинг “, според Ашер.

Кога Кина започна да финансира истражување на Институтот за вирологија во 2017 година, тие престанаа да зборуваат за нивното истражување за „Ковид“ „вектори на болести кои можат да се користат како оружје“.

„Се сомневам дека тоа е случајност“, рече Ашер.

Според официјалниот претставник на Стејт департментот, Мајлс Ју, кој заедно со поранешниот државен секретар Мајк Помпео, напиша неодамнешен текст на Вол Стрит Џурнал, за потеклото на вирусот, „Кина е вклучена во овој вид истражување на вируси од 2003 година, од појавата на САРС“ додавајќи: „Кинескиот стандард за биосигурност е навистина низок и е многу опасен. Значи, ова е несреќа која чекала да се случи “.

Извор: Фоксњуз

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...

More Articles Like This