Вие жените сами сте виновни што сопругот ви е разгален. Никогаш не смеете да го правите ова – Познат псиxoлог советува

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Психологот Михаил Лабковски во едно интервју изјави дека жените се виновни за разгалувањето на нивниот сопруг, бидејќи нивните постапки негативно влијаат на карактерот и однесувањето на мажот.

Михаил Лабковски даде примери на типично женско однесување што разгалува маж и дава совети како да се избегнат овие стапици.

Зошто единството е важно:

„Ајде да го кажеме ова: доаѓа дете во семејството. По првите неколку дена, кога тие се возбудени и почетниот шок ќе се смири, сопругот и рече на сопругата: “Душо, утре станувам рано за работа, дозволи ми спијам”. Во 90% од случаите, сопругата ќе го земе здраво за готово, сигурно и ќе стори сè за детето да не го нарушува спиењето на татко му ноќе. Во посебни прилики, тој дури и ќе оди во друга просторија да спие, така што сопругот може да има непречен сон. Неговата логика е едноставна: тој го храни семејството, треба да се одмори. Како да кога нејзиниот сопруг ќе оди на работа, сопругата ќе легне и ќе се опоравува од непроспиената ноќ.

И тогаш, и за време на викендите, тој човек ќе спие непречено, бидејќи мора да се одмори – работеше. Покрај тоа, ако сопругот изрази желба да го стави детето во количка за време на викендот и да прошета со него низ паркот, тој ќе биде херој! Дали жената е херој затоа што шета со дете двапати на ден секој ден? Не е!

Разберете дека ова дете не е нејзино лично, туку заедничко!

Но, дури и во оваа ситуација, за жал, виновна е жената, која помага на секој можен начин. Грешката е во тоа што таа се труди толку многу, па постои одвојување. Од едната страна се мајката и детето, додека од другата страна е таткото. Веројатноста дека таткото и детето ќе имаат блиска врска во иднина е значително намалена. Најстрашно е што семејството го губи чувството на единство, пријателство. Ако мајката ги извршува сите задачи, нема поддршка од сопругот.

„Кога детето може да спие со својот татко, дали треба да го земе? жените често ме прашуваат. Јас им одговарам: веднаш штом излезете од болницата. Нахранете го детето, ставете го вишокот млеко во фрижидер и одете на фризер или на прошетка со пријатели. Фактот дека детето ќе биде сам со таткото еден час или два, ќе има корист за сите.

Акобара од вас да не работите, е знак декатој се грижи за вас? Кога детето ќе наполни една година, мајката може да се врати на работа, а детето да оди во градинка. И тука сопругот често вели: „Зошто да работиш? Добро заработувам, се грижам за семејството. Ти можеш да седиш дома”. Нормално, платата на сопругата ќе биде помала бидејќи таа беше на боледување две години, додека нејзиниот сопруг работеше цело тоа време, напредуваше … И тука е многу важно жената да не подлегнува на искушенијата.

Во мојата долга кариера, видов доволно жени кои му веруваа на мојот сопруг, а потоа по 10 до 15 години, тој се спакува и си замина. И остана без кариера и работа, со изгубени работни вештини во четириесеттите, целосно беспомошни. И повторно, добро е ако истиот маж и плаќа алиментација, бидејќи има и полоши случаи. Разберете само една работа: со барање да не работите, вашиот маж НЕ се грижи за вас! Тој се грижи за себе. Ова е или обид да ве оддели од социјални контакти, од љубомора, или да го сокријат стравот од неуспех, или едноставно е невротичен и сака да ве потисне, да ве понижи, да ве стави во втор план, уживајќи во процесот. Секоја жена, и потенцирам дека, секоја жена што останува со години дома и се занимава само со домаќинство и деца, е деградирана. Тоа е неизбежно. И на крајот, на мажот му станува здодевно од својата сопруга, почнува да ја смета за глупава, а потоа прави чекор кон развод. И само да напоменам: на почетокот, мажот не инсистира на ништо, тоа е жената која со задоволство ја прифаќа можноста да остане дома.

Друг пример: жените често се жалат дека нивните сопрузи станале скржав со текот на времето. Ако рече „ох, колку е скап ресторанот“ и ти рече: „Ајде да одиме на друго место“, тоа е тоа – изгубивте.

Точниот одговор би бил: „Веројатно е вкусна храна, ајде да ја пробаме“.

Ако ви треба помош – кажете му, ако не ви се допаѓа неговото однесување – кажете му

Третиот тип на обично женско однесување е „Јас ќе го сторам тоа сама“. Јас самата ќе ги исперам алиштата, ќе готвам сама, ќе го ставам детето во кревет, ќе го искапам, ќе се оддалечам, ќе се оддалечам, ќе го сторам тоа подобро, ти одмори се, јас ќе го сторам тоа … Многу наскоро човек навикнат на фактот дека не ви е потребна помош и без каење ќе легне на креветот, додека вие ќе трчате и сè ќе направите сами. Ти понуди помош, и рековте „нема потреба“- доволно за него.

Всушност, сè се сведува на тоа дека не мора да трпиме! Не мора да се потфрлите себе си, не треба да изневерувате, да попуштате. Ако ви треба помош – кажете му, ако не ви се допаѓа неговото однесување – кажете му. Едноставно! Сопругот ќе го слушне и промени своето однесување. Индиферентноста ќе исчезне како да не била таму“.

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This